Нервната система е една от най-сложните в човешкия организъм. Съставена е от Централна Нервна Система (ЦНС), образувана от главния и гръбначния мозък и Периферна Нервна Система (ПНС), образувана от ганглиите, нервите и нервните окончания. Нервните окончания са сетивни ограни - зрителен, слухов, вкусов и обонятелен.
Нервната система се дели също на два дяла: Вегетативна нервна система, взаимодействаща с всички вътрешни органи и Соматична нервна система, участваща във възприемането на сигналите от външната среда. Вегетативната нервна система от своя страна се дели на други два дяла: симпатиков, взаимодействащ с почти цялото тяло и парасимпатиков дял, взаимодействащ с определени области.
Блуждаещият нерв - нервус вагус е най-дългият черепномозъчен нерв и дава разклонения към почти всички органи в тялото. Неговата двигателна част взаимодейства сетивно с мускулите на гръкляна и парасимпатиково с лигавицата на гръкляна, щитовидната и тимусната жлеза.
Автономната нервна система въздейства на работата на вътрешните ограни. Името и произлиза от това, че тя е самостоятелна, съзнанието не й влияе. Тя също като вегетативната нервна система има симпатиков и парасимпатиков дял. Симпатиковият дял е предимно стимулиращ, а парасимпатиковият отпускащ. В моменти на стрес, симпатиковият дял е актитен, той изпраща сигнали към мозъка, който произвежда хормоните на стреса и страха, а те от своя страна имат влияние върху хипофизата и надбъбречните жлези. От повишеното количество на тези хормони, човек намалява имунитета си и става податлив на инфекции и заболявания. Парасимпатиковият дял пък има точно обратно действие, успокоява мозъка, забавя честотата на сърцебиене и стимулира работата на червата и жлъчката.
Йога може да влияе на автономната нервна система и да я превръща във волева. Чрез стимулиране на нервус вагус, основен елемент на парасимпатиковия дял, можем да успокояваме ума, да забавяме дишането, да релаксираме тялото и така да осигурим по-добра среда за работа на вътрешните си органи. Увеличава се секрецията на жлъчния мехур, както и на всички жлези с вътрешна секреция. Така те се пречистват и изхвърлят шлаките. Намалява се стресът, който има лошо въздействие върху нервната система, червата и жлъчката.
Едни от най-лесно достъпните зони, от където нервус вагус може да бъде стимулиран са очните ябълки, ушната раковина, небцето и основата на езика. Това може да стане, чрез пранаямите Уджай и Ноди Шодхана. Те стимулират вагуса и имат влияние върху вътрешните органи. Когато по време на практика поставяме за малко длани върху затворени очи и леко докосваме очните ябълки, ние стимулираме блуждаещия нерв, нервната система влиза в парасимпатиково състояние и наблюдаваме увеличено слюноотделяне. Тялото изхвърля токсините навън и се пречиства.
За да не повишим пулса по време на дълбоко дишане и да влезем в симпатиков режим се препоръчва да се ангажират трите бандхи - Джаландхара бандха, Уддияна бандха и Мула бандха.
Основната цел на йога е да успокоява съзнанието и нервната система и да помага на тялото да работи правилно. Йога запазва органите ни в добро здраве и ни стимулира да пазим здравето си на физическо и психическо ниво.