Костите и мускулите в човешкото тяло са част от опорно-двигателната система. Костите са пасивната й част, а мускулите активната. Основната функция на костната система е да придвижва тялото в пространството, но също така и да защитава някои от важните вътрешни органи като мозък, сърце и бели дробове, образувайки кухини.
Гръбначният стълб е основна и много важна част от тялото на човека, той е двигателят на скелета. Изграден е от 34 гръбначни прешлена, разделени по следния начин: 7 шийни, 12 гръдни, 5 поясни, 5 кръстни и 3-4 срастнати опашни прешлена, които образуват опашната кост. Шийните, гръдните и поясните прешлени са свързани помежду си чрез хрущялни дискове, връзки и стави, а кръстните прешлени и опашната кост чрез вкостяване. Хрущялните дискове действат омекотяващо на гръбнака при огъване, а хрущялните връзки му придават гъвкавост и спомагат за правилното разпределение на тежестта при натоварване.
Прешлените са подредени един под друг и отгоре - надолу стават все по-големи. Отворите им образуват гръбначномозъчния канал, в който се намира гръбначния мозък. Гръбначният мозък има множество нервни окончания, които изпращат сигнали към органите и различните части на тялото.
Първи шиен прешлен се нарича Атлас, той свързва черепа с гръбначния стълб и благодарение на него главата може да се движи нагоре-надолу. Силно изменен е и има форма на пръстен. Втори шиен прешлен, Аксис, се намира точно зад първия. Тези два прешлена са свързани помежду си чрез специална става, която позволява движението на главата наляво-надясно.
Гръбначният стълб, погледнат от страни има няколко извивки. 2 напред и 2 назад. Двете предни се наричат шийна лордоза и поясна лордоза, а двете извивки назад са гръдна кифоза и кръстна кифоза.
Шийната лордоза се получава от отслабването на вратните и шийните мускули. Това може да предизвика болки в областта на врата, както и нервни раздразнения. Поясна лордоза възниква вследствие на слаби коремни мускули. Тя причинява силно натоварване на кръста, коленете и глезените, измества таза назад и с това и цялостното разпределение на тежестта на тялото.
Гръдната кифоза се получаваа от отслабването на гръдните мускули и мускулите в горната част на гръбнака, които не могат да държат лопатките и гръдния кош се притиска. Това води до проблеми със сърцето и белите дробове.
Правилната стойка е изключително важна, за да може натоварването върху скелета да бъде равномерно и за да се поддържа доброто състояние на гръбнака, ставите и мускулите. Неправилната стойка води до изкривяване на гръбнака, болки в крайниците, лесно изморяване, а също и до сърдечни и белодробни заболявания.
Гръбначните изкривявания, освен вродените заболявания, най-често се получават от продължително седене в неправилна поза и заседнал начин на живот. За щастие, леките гръбначни изкривявания, могат да бъдат “поправени” с упражнения, укрепващи мускулите: йога, гимнастика, плуване.
Съществуват редица асани в йога, които действат изключително благотворно на гръбнака и помагат за правилната стойка. Една малка част от тях например са: разтягането на гръбнака напред или надолу, люлка, куче, гледащо нагоре и куче, гледащо надолу, камила и стол.